Türkiye’nin en başarılı, en zengin ve en önemli iş kadınları

İş kadınlarının yer aldığı, ismini duyurmuş, en güçlü , en başarılı ve zengin isimlerin bulunduğu liste. 1. can

  Mudo’daki genel değişim onunla başladı. Ardından orta ve üst düzey yönetici kadrolarının yaklaşık yüzde 50’sini değiştirdi. 100’ün üzerinde dönüşüm projesini hayata geçirdi. Mudo’yu en çok çalışılmak istenen şirketlerden biri yapmak istiyor. 1 milyon 800 bine ulaşan müşteri veri tabanı için kasa kuyruğu sorununu halletmek için Mudo 2.0’ı geliştirdi. Şirketin 50’nci yılı olan 2014’te ciroyu 513 milyon TL’ye, 2016’da 810 milyon TL’ye çıkarmak istiyor. Hem Ortadoğu hem de Batı ülkelerinde stratejik ortaklarla görüşmeleri sürdürüyor.


 2. can

  Türkiye’nin en büyük gıda şirketlerinden Tat Gıda Sanayi’nin bünyesinde yer alan Tat, SEK, Maret ve Pastavilla markaları için 2013 yılında toplam 40 yeni ürün geliştirilmesini sağladı. 2013 yılının sonunda Orta ve Doğu Avrupa’nın lider meyve suyu üreticisi Maspex Wadowice Group ile eşit ortaklıkla Tedi İçecek’i kurdu. Gelecek beş yıl içinde 100 milyon TL’lik yatırım planlanan Tedi İçecek’le, Türkiye’nin ilk çocuk meyve suyunu pazara sundu. Japonya’nın gıda devlerinden Kagome ile 40 milyon dolar değerinde üç yıllık ihracat anlaşmasına imza attı. 2013’ü 793 milyon TL ciro ile kapattı. İnorganik büyüme fırsatlarını araştırıyor.  


 3. can

  Tablet ve büyük ekranlı telefonlarda şirketi iddialı. 2014’ün en önemli iki Nokia ürünü, Lumia 1320 ile Lumia 1520’nin pazarlama faaliyetleri için yoğun çalışıyor. Akıllı telefonda inovasyon kavramını yeniden tanımlamaya yönelik stratejiler geliştiriyor.  


 4. can

  1981’de kurulan ve ekonomi basınının okul olarak adlandırdığı Dünya Gazetesi’nin patronu. Gazetenin yüzde 75’i abone yoluyla kapılara teslim edilirken, yüzde 25’i gazete bayileri aracılığıyla okurlara ulaşıyor. Abonelerinin büyük çoğunluğunu şirketler oluşturuyor. En büyük hedefi, Anadolu sanayicisinin ve üreticisinin sesini en iyi şekilde duyurmak.  


 5. can

  Cam sanayinde büyüklük açısından dünya devlerine kafa tutuyor. Kütahya Porselen, sofra camı alanında yaptığı son fabrika yatırımıyla dünyanın altıncı büyük kapasitesine sahip. Kütahya’daki fabrikadan günde 2 milyon adet ürün çıkıyor. Bu ürünler 103 ülkeye dağılıyor. Kamuoyunda ağırlıklı olarak sofralık cam ve turizm alanındaki faaliyetleri bilinse de çatı kaplamadan makine imalatına, hatta gayrimenkule kadar pek çok sektörde faaliyet gösteriyor.


 6. can

  Elif Bilgi Zapparoli, Bank of America Merrill Lynch bünyesinde Kalkınmakta Olan Piyasalar Eş-Başkanı, Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve dünyanın en önemli sermaye gruplarını oluşturan ve değeri 5 trilyon doların üzerinde olan Devlet Varlık Fonları (Soverign Wealth Funds) Global Başkanı pozisyonlarını yürütüyor. Zapparoli, sermaye piyasaları alanında da pek çok projede danışmanlık görevi üstlendi. Dünya Ekonomik Forumu tarafından 2004 yılında “Dünyanın Gelecek 100 Küresel Lideri” arasında gösterildi. 2013’de Harvard Üniversitesi’nin Küresel Danışmanlık Konseyi’ne seçildi. 


 7. can

  Avrupa Birliği’ne 2013 yılında dahil olan Hırvatistan pazarının, sorumlu olduğu bölgeye entegrasyonunu başarıyla sağladı. Yönetimi altındaki bölgede Visa’nın pazar liderliğini pekiştirdi. Yönettiği ülkelerde temassız ve mobil ödeme altyapısına yönelik önemli projelerin hayata geçirilmesini sağladı. Bölgesindeki iş hacmini yüzde 15 oranında büyüttü. Finansal okuryazarlık projesi “Paramı Yönetebiliyorum” programını BM ve OECD nezdinde örnek proje olarak değerlendirilecek aşamaya getirdi. Yönettiği cirosal büyüklük 266 milyar euro. 


 8. can

  Sosyal medyayı en aktif kullanan iş kadınlarından biri. Türkiye için en büyük hayali, erkeklerin çalıştığı fabrikalara da kreş yapılması. Alarko Holding’de yönetim kurulu ve danışma kurulu üyesi. Sosyal sorumluluk projeleriyle kısaca Alarko’nun PR’ını yapıyor. İş dünyasındaki başarıları ve Türkiye Fransa ilişkilerindeki katkılarının yanında sanat, kadın hakları ve farklı sosyal sorumluluk projelerinde oynadığı aktif rol nedeniyle 2014’te Fransa’nın en büyük devlet nişanı ‘Légion d’Honneur’ ile ödüllendirildi. En büyük hobisi spor yapmak. 


 9. can

  Havacılıktan enerjiye, sağlıktan ulaştırmaya kadar birçok alanda faaliyeti olan General Electric (GE) tepe yöneticisi olarak dev yatırım hamlelerine girişmeye hazırlanıyor. 900 milyon doları bulacak bu yatırımlar, şirketin özellikle sağlık, ulaştırma ve enerji yatırımlarını kapsayacak. Rüzgar enerjisi ekipmanları, bu yatırımların ana gövdesini oluşturacak. Türkiye’de mevcut uçakların yüzde 60’ını GE motorları taşıyor ve her gün 20 binden fazla sağlık teknolojisi ürünü Türkiye’nin dört bir yanındaki hastanelerde kullanılıyor. Beş yıl GE Küresel Mamo-grafi Bölümü başkanlığını yürüten Özsoy, geçen yılın sonunda GE Türkiye CEO’luğuna getirildi. 


 10. can

  Türkiye operasyonundaki başarısı nedeniyle, Romanya Bükreş’te “Tchibo 2.0” adı verilen satış modeli projesinde de görevlendirildi. 2014’te iki yeni outlet mağaza açtı. Mağazalarında ev hanımlarını çalıştırıyor. Mülakatları geçen tüm ev hanımlarını eğitime tabi tutuyor. Tchibo.com.tr ile internet mağazasında iddialı. İnternet sitesinin cirodaki payı 2013 yılında yüzde 25’ten yüzde 30’a çıktı. Tchibo Türkiye, 11 ilde 54 mağazaya sahip.  

Bu listeye ekleme yapabilirsin!
-
Paste a YouTube, Instagram or SoundCloud link or embed code.

Bu içeriğe tepkin nedir?

Gayet eğlenceli Gayet eğlenceli
0
Gayet eğlenceli
Biraz eğlenceli Biraz eğlenceli
0
Biraz eğlenceli
Azıcık eğlenceli Azıcık eğlenceli
0
Azıcık eğlenceli
Aşırı eğlenceli Aşırı eğlenceli
0
Aşırı eğlenceli
Çok eğlenceli Çok eğlenceli
0
Çok eğlenceli
Eğlenceli değil Eğlenceli değil
0
Eğlenceli değil

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇERİK TÜRÜNÜ SEÇ BAKALIM!
Test
Kişilik testi oluştur!
A/B Testi
Soru/Cevap testi oluştur!
Anket
Soru sor, değerlendir!
Entry
Yazı/Makale/Haber ekle!
Liste
Kendi listeni oluştur!
Açık Liste
Eklemeli liste oluştur!
Caps
Resimlere yazı ekle!
Video
Eğlenceli videolar ekle!
Ses - Müzik
Müzik veya Ses ekle!
Resim
Resim veya Gif ekle!

Arkadaşınla Paylaş!