Hafızayı Nasıl Güçlendirebilirim?

Özellikle öğrencilerin ve diğer herkesin çağımızdaki derdi unutkanlık. Öğrenciler okulda öğrendikleri bütün bilgileri nasıl akılda/hafızada tutacaklarını düşünüyor.


Aslında yöntem o kadar da zor değil öncelikle bir sağlık probleminizin olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza başvurun, belki vitamin eksikliğinizden dolayı bu tarz sıkıntılar çekiyorsunuzdur. O yüzden size B12 vitamin desteği sağlayabilirler. Bunun dışında günlük rutininizden dolayı beyniniz tembelliğe alışıp sizi sınavlarda yarı yolda bırakıyor olabilir. Bunun için ders çalışırken, ezber yaparken konuları görselleştirip çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. Tek tek savaşların tarihlerini ezberlemenin zor olduğunu biliyoruz. Ancak eğer tarihleri şemalaştırırsanız veya her gün düzenli olarak gördüğünüz bir yere yapıştırırsanız ezberlemeniz daha kolay olacaktır. Bunun dışında beslenmenizde çok önem arz ediyor. Devamlı fast food tüketen sağlıksız bir neslin hafızasının da sağlam olmasını bekleyemeyiz. Ne demiş Atatürk ‘’Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’’ Gençlerin bu yaşlarda sağlıklarına dikkat edip, erken yaşta Alzheimer olmamak için beyinlerinin kapasitelerini zorlamaları gerekiyor.

Hafızanızı güçlendirmek için almanız gereken bazı vitaminler ve yapmanız gereken ufak egzersizler mevcut. Havuç, ıspanak, brokoli, balık ve tahıllı gıdaları hafızanız için sık sık tüketmelisiniz. Bunun dışında eğer evden çıktıktan sonra ocağı söndürdüm mü, kapıyı kilitledim mi gibi sorularla sık sık uğraşıp eve gerisin geriye dönüyorsanız, bol bol bulmaca çözmeli, detaylara dikkat etmeli, bazen de kendinizle konuşmalısınız. Çünkü beynimiz aklımızdan geçenlerden çok duyduklarımızı ve gördüklerimizi hatırlar. ‘’Çıkmadan kapıyı kilitledim’’ diye kendi kendinize konuştuğunuz zaman bunu unutmanız daha zor olacaktır. Bol bol kitap okumalısınız, tek düze yaşamaktan vazgeçip detaylara inmeli ve çevrenizi incelemelisiniz. İnsanların üzerilerinde hangi renk kıyafet olduğuna, saçlarının rengine dikkat etmelisiniz. Kısaca parlayan demir ışıldar. Beyin çalışmayı seven ancak boş bırakılınca da yayıldıkça yayılan bir organ o yüzden onu mümkün olduğunca yormalıyız.


Bu içeriğe tepkin nedir?

Gayet eğlenceli Gayet eğlenceli
0
Gayet eğlenceli
Biraz eğlenceli Biraz eğlenceli
0
Biraz eğlenceli
Azıcık eğlenceli Azıcık eğlenceli
0
Azıcık eğlenceli
Aşırı eğlenceli Aşırı eğlenceli
0
Aşırı eğlenceli
Çok eğlenceli Çok eğlenceli
0
Çok eğlenceli
Eğlenceli değil Eğlenceli değil
0
Eğlenceli değil

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇERİK TÜRÜNÜ SEÇ BAKALIM!
Test
Kişilik testi oluştur!
A/B Testi
Soru/Cevap testi oluştur!
Anket
Soru sor, değerlendir!
Entry
Yazı/Makale/Haber ekle!
Liste
Kendi listeni oluştur!
Açık Liste
Eklemeli liste oluştur!
Caps
Resimlere yazı ekle!
Video
Eğlenceli videolar ekle!
Ses - Müzik
Müzik veya Ses ekle!
Resim
Resim veya Gif ekle!

Arkadaşınla Paylaş!