Bebekler için 2 yaş sendromu

Bir çok anne baba için çocuklarının en zor dönemlerinden biri iki yaş dönemi ve sendromudur.


Çocukların 1,5 yaşını geçmesiyle başlayan ve ortalama 4 yaş başlangıcına kadar devam eden bu ‘sendrom’ dönemi özellikle yeni anne-baba olanlar için zaman zaman bir kabus gibi geçebilir. O döneme kadar uslu, sakin, ne isteseniz yapan çocuğunuz gitmiş, yerine sürekli itiraz eden, her istediğinize ‘hayır’ diyen ve sizden yardım kabul etmeyen minik bir canavar gelmiştir. Korkmayın! Bu ne sizin hatanızdan ne de çocuğunuzun yaramazlığından. Çocuğunuz büyüyor, hepsi bu! 

2 yaş döneminde, çocuk artık anneden bağımsız bir varlık olduğunu, farklı olduğunu ve özgürce hareket edebildiğini fark eder. Kendisinin ve etrafındakinin sınırlarını bilmek, görmek ister. Bu yüzden sık sık sınırları zorlayarak kadar anne babayı strese sokabilir. Gördüğü her şey hakkında soru sorar, soruların içinden soru çıkarır. Konuşurken de peşinden koşarken de ona yetişemeyebilirsiniz. Tüm bunlar çok normaldir.

Çocuğunuz merak içindedir ve sorduğu her soruya tutarlı, akılcı ve anlayabileceği dilde cevaplar arar. Eğer onu ve sorularını ciddiye aldığınızı hissederse işiniz biraz daha kolaylaşır. Ama eğer onu başınızdan savdığınızı düşünürse, daha çok sinirinizi bozmak için, inanın her şeyi dener! O yüzden önce sakin olmalı, bu dönemin geçici olduğunu bilmelisiniz. Ardından da çocuğunuzun sorduğu her şeyi can kulağı ile dinleme ki ve onu bilgilendirmelisiniz. Kontrollü olarak kendi başına bir şeyler yapmasına izin vermeli, ona özgür olacağı bir alan yaratmalısınız.


Bu içeriğe tepkin nedir?

Gayet eğlenceli Gayet eğlenceli
0
Gayet eğlenceli
Biraz eğlenceli Biraz eğlenceli
0
Biraz eğlenceli
Azıcık eğlenceli Azıcık eğlenceli
0
Azıcık eğlenceli
Aşırı eğlenceli Aşırı eğlenceli
0
Aşırı eğlenceli
Çok eğlenceli Çok eğlenceli
0
Çok eğlenceli
Eğlenceli değil Eğlenceli değil
0
Eğlenceli değil

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İÇERİK TÜRÜNÜ SEÇ BAKALIM!
Test
Kişilik testi oluştur!
A/B Testi
Soru/Cevap testi oluştur!
Anket
Soru sor, değerlendir!
Entry
Yazı/Makale/Haber ekle!
Liste
Kendi listeni oluştur!
Açık Liste
Eklemeli liste oluştur!
Caps
Resimlere yazı ekle!
Video
Eğlenceli videolar ekle!
Ses - Müzik
Müzik veya Ses ekle!
Resim
Resim veya Gif ekle!

Arkadaşınla Paylaş!